Život s FH


Moje dětství skončilo oznámením, že zemřel můj otec – měl FH

Jmenuji se Jarmila Morcinková, žiji celý život v Třinci. Vystudovala jsem Střední zdravotnickou školu ve Frýdku-Místku. Moje volba školy a oboru souvisí s nemocí familiární hypercholesterolemie (FH). Můj otec měl vysoký cholesterol, ale na druhou stranu to byl velký sportovec, dělal závodně box. V naší domácí knihovně byla spousta odborných knih, tehdy vydávané nakladatelstvím Avicenum. O cholesterolu, o cukrovce, o zdravém životním stylu, o bylinkách apod. Ráda jsem v nich jako dítě listovala.

Pomoc jsem si musela vyhledat sama

Před 16 lety jsem se z výsledků předoperačních vyšetření dozvěděla, že mám vysokou hladinu cholesterolu, cca 8 mmol/l. Při kontrolách u lékaře mi bylo řečeno, že jsem štíhlá, nekouřím a nemám vysoký krevní tlak, takže je u mne velmi nízké riziko kardiovaskulárních potíží, skóre 1 – 2, a proto nevidí důvod ke specializované léčbě na snížení cholesterolu, lékař pouze doporučil úpravu stravy s omezením škodlivých tuků.

Člověka posílí, když ví, že v tom není sám

Pan Jindřich Halász byl ochotný podělit se o svoje strasti a úspěchy v boji s FH. Velmi si toho ceníme a myslíme si, že se mnozí z nás v jeho slovech najdeme - obdobné bojůvky se svými předsevzetími svádíme i my. Podívat se pravdě do očí je první krok na správnou cestu.

Díky lékům mám srdce i cévy stále zdravé a mohu být aktivní

Paní Simona Šarmírová je sympatická, mladistvě vyhlížející paní, které sotva někdo uvěří, že je matkou dvou skoro dospělých dcer (20 a 17 let). S FH se léčí mnoho let a já jsem velmi vděčná za její ochotu a vstřícnost se o své životní zkušenosti znovu podělit - s paní Simonou si povídáme znovu po více než roce. První příběh najdete na této stránce níže (Mít dobrou vůli je základ).

Prvním krokem v péči o své zdraví je gramotnost zdravotní

Mgr. Zdeňka Cimická, předsedkyně spolku Diagnóza FH a pacientka s FH:

Život s familiární hypercholesterolemií: Mít dobrou vůli je základ

Paní Simona Šarmírová je štíhlá pětačtyřicetiletá žena, která pracuje jako úřednice v Praze. O tom, že má familiární hypercholesterolémii (FH), ví už od svých osmnácti let. Tato diagnóza se totiž jako červená nit vine pokoleními Simoniny rodiny a citelně poznamenává její osud.

Cholesterol, aneb chci být jako “skoro každej”?

"Tak mi zjistili vysoký cholesterol."
"No a? Ty naděláš, to má dneska skoro každej."

Jak jsem se setkala s FH

Nebudu vyprávět zajímavý superpříběh, podělím se jenom o svoji zkušenost.