Prvním krokem v péči o své zdraví je gramotnost zdravotní

Prvním krokem v péči o své zdraví je gramotnost zdravotní


Kdy a jak jste se dozvěděla o své diagnóze familiární hypercholesterolemie? Vlastně velmi pozdě. Nechala jsem si udělat “preventivní prohlídku” pro vstup do důchodu, abych měla představu, jak moc si budu užívat. Výsledky vypadaly příznivě, až na ten poslední. Celkový cholesterol 10mmol/l (norma má být o polovinu nižší -pozn. red.). Pan doktor nasadil léky a následovaly kontroly v dvouměsíčních intervalech.

Jaké jste měla pocity? Smíšené. Protože na jednu stranu mi nic nebylo, ale laboratorní výsledky nelžou. Tabletky jsem poctivě brala, přesto se hodnotám cholesterolu dolů nechtělo. Po několika opakovaných kontrolách mi pan doktor sdělil, že on už pro mne více udělat nemůže, že můj problém bude nejspíš genetická vada a doporučil mě do lipidové poradny. Tam se paní doktorka podívala na mé výsledky a já jsem se poprvé dozvěděla o nemoci s krásným názvem: familiární hypercholesterolémie (FH).

Začala jste pátrat v rodině, zda by tam mohli být ještě další nemocní?  Ano, rodinná anamnéza je součástí komplexního vyšetření. Můj otec měl první infarkt v necelých padesáti letech, v šedesáti zemřel. Jeho maminka zemřela, když mu byly tři roky, prý “na srdce”. To je nejspíš linie, odkud pochází moje genetické dědictví FH. Pokud vím, můj bratr FH nezdědil a moje jediná dcera také ne.

Jak jste se vyrovnala s tím, že musíte začít užívat vysoké dávky léků na snížení cholesterolu? Myslím, že tady je velice zásadní role ošetřujícího lékaře. Podrobné a trpělivé vysvětlení vlastního onemocnění, jeho důsledků, dále forma léčby včetně faktu, že už to je napořád. A tak tabletky, pravidelné kontroly u lékaře, laboratorní vyšetření, úprava životosprávy a dostatek aktivního pohybu je součástí programu mého života. Naštěstí léčbu snáším bez vedlejších projevů. Pochopitelně jsem hledala na internetu informace o FH, o vysokém cholestrolu, o léčbě. Našla jsem internet zahlcený informacemi o vedlejších účincích statinů a varování před jejich užíváním. To mě velmi zklamalo. Domnívám se, že vyšší hodnoty cholesterolu způsobené nezdravým životním stylem lze možná snížit i bez léků, ale určitě to neplatí o léčbě  FH.

Jak se změnila vaše životospráva, co bylo nejtěžší? Především změnu životosprávy neuděláte ze dne na den. Moc mi pomáhala potravinová pyramida. Pokud jde o stravování, stojí za to zamyslet se, co je potřeba vyloučit, co navýšit, co přidat. Zákazy – známe se – vyvolávají ještě větší nutkání dopřát si to, co bychom neměli. Nikdy jsem nepropadla mánii hamburgerů, ovarů nebo uzeného kolena, ale obložený chlebíček s vajíčkem a majonézou – to jsem neodolala.  Postupně vymizelo z našeho nákupního košíku bílé pečivo, přibyla zelenina a ovoce, živočišné tuky lze velmi dobře nahradit, řepkový olej jsem používala už dříve, chci říci, jde to zcela přirozeně, jen trošku přemýšlet a chtít.  Rozhodně není dobrým začátkem věta: to už se nikdy nenajím.

Jak vnímáte svou diagnózu s odstupem? Je něco, co vám nemoc takzvaně dala? Dozvědět se o onemocnění FH ve věku, kdy není překvapením, že nějaký zdravotní problém ťuká na dveře, se dá ustát poměrně snadno. Jinak je tomu u lidí mladších a velmi mladých. Člověku nic není a najednou se dozví, že ano. Navíc to slovo “cholesterol”, který mají zvýšený skoro všichni. Jestlipak si ti doktoři nevymýšlejí něco módního a já mám být pokusným králíkem. Polykat prášky, omezovat se v jídle a ještě snad sportovat.  FH je nemoc  která není vidět, nebolí a nepřekáží, dokud ve svých důsledcích neudeří. Infarkt, mozková mrtvice ve věku, kdy by to nikdo neočekával. A přitom by stačilo málo. O svém genetickém dědictví vědět, přijmout tento fakt, léčit se a léčbu podporovat úpravou životosprávy a přiměřeným aktivním pohybem.  Otázka zněla, co mi nemoc dala. Ano, dala. Potřebu zajímat se, vědět a podle toho se chovat a jednat. Dala mi možnost seznámit se s lidmi, kteří mají stejný problém, s odborníky, kteří se naším problémem zabývají. Dala mi potřebu sdělovat získané zkušenosti dál.Dovedla mě až ke spolku Diagnóza FH.  Na závěr si neodpustím poznámku: Často slyšíme o počítačové gramotnosti. Já dodávám, že prvním krokem v péči o své zdraví je gramotnost zdravotní.

Prvním krokem v péči o své zdraví je gramotnost zdravotní