Aktuality
Diagnóza FH, z.s. reaguje na nedostupnost inhibitorů PCSK9 - dopis řediteli SÚKL

Ačkoli byly nové léky pro léčbu závažných hypercholesterolemií schváleny v EU již v roce 2015, stále nemají stanoveny úhrady od zdravotních pojišťoven, správní řízení stále běží. Nedostupnost moderní a účinné léčby tíží především pacienty s FH - proto Diagnóza FH, z.s. napsala dopis řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), PharmDr. Zdeňku Blahutovi, v němž žádá o informaci, kdy budou inhibitory PCSK9 alirokumab a evolokumab dostupné českým pacientům.

Plné znění dopisu včetně přílohy.

V Budapešti proběhlo setkání FH Europe

FH Europe je mezinárodní organizace sdružující pacientské spolky a organizace, které pomáhají nemocným s FH a jejich rodinám. V současnosti má 22 členů z 21 zemí, a to včetně české Diagnózy FH, z.s. Dne 4. a 5. 11. se v Budapešti uskutečnilo výroční setkání členů.

FH Europe zpráva

Týden FH 2017

Zdravotníci během letošního Týdne FH (18. - 22. září) vyšetřili lipidový panel u více než 460 osob a zachytili až 6 osob s podezřením na familiární hypercholesterolemii (FH). Osvětovou akci spojenou s měřením cholesterolu, nutričním poradenstvím a přednáškami organizovala Diagnóza FH, z.s. za odborné garance ČSAT a Sekce výživy a nutriční péče. Týden FH měl v participujících firmách (např. Alliance Healthcare, Avast, radio Evropa 2 a Frekvence 2 ad.) velký pozitivní ohlas, na poli prevence a osvěty se podařilo odvést kus práce.

Fotogalerie z Týdne FH 2017

Video Lagardere Active ČR

Nový lék na vysoký cholesterol umí ještě víc

Onemocnění srdce a cév jsou stále zabijákem číslo jedna. V Česku na ně zemře 100 000 osob ročně, což odpovídá městu velikosti Olomouce. V naprosté většině je viníkem ateroskleróza, která během života nahlodává naše cévy. Ukazuje se ale, že nové léky na snížení cholesterolu v krvi dokážou proces aterosklerózy zastavit a dokonce i napravit některé škody.

Celý článek.

SEMINÁŘ - Jak si poradit s vysokým cholesterolem?

SEMINÁŘ
 Jak si poradit s vysokým cholesterolem?
 24. května 2017 od 16:00
 Jičín

 POZVÁNKA

Stáhněte si novou brožurku o FH pro pacienty

Nová brožurka PRŮVODCE FAMILIÁRNÍ HYPERCHOLESTEROLÉMIÍ PRO PACIENTY

Týden aterosklerózy – Diagnóza FH zajistila povědomí o cholesterolu a FH

Více než 2000 světových odborníků na problematiku aterosklerózy a oběhových nemocí se ve dnech 23. až 26. dubna sjelo do Prahy na prestižní 85. kongres European Atherosclerosis Society (EAS). Přední kapacity oboru v Praze diskutovaly o výsledcích přelomových studií, které ovlivní moderní léčbu pacientů, a předávaly si navzájem zkušenosti s prevencí a léčbou srdečně-cévních onemocnění. Úmrtnost na tato onemocnění se v České republice za posledních 40 let snížila o polovinu, pořád však zůstáváme daleko za západoevropskými a jihoevropskými zeměmi. Pro Pražany byl před Kongresovým centrem Praha ve dnech 24. – 25. dubna od 9:00 do 18:00 připraven Stan prevence s poradenstvím lékařů, nutričních terapeutů a dalších odborníků. O předávání informací o nebezpečí vysokého cholesterolu v krvi a o problematice familiární hypercholesterolemie se postaral spolek Diagnóza FH (viz foto) a s ním spolupracující lékaři III. interní kliniky VFN v Praze a nutriční terapeutky Sekce výživy a nutriční péče, z.s. Zájem veřejnosti byl značný a brožurky Jak na vysoký cholesterol se záhy rozebraly.

Benefiční galavečer Tančíme za nižší cholesterol

Benefiční galavečer byl úspěšný. Více než stovka pozvaných hostů roztančila Velký sál Slovanského domu a přispěla na Týden FH 2017. Poděkování patří všem a také TŠ Vavruška za společenský a taneční program. FOTOGRAFIE z akce.

Stáhněte si vzorové jídelníčky pro pacienty s FH

Recepty jsou jednoduché a chutné, o vyvážený poměr jednotlivých živin se postarala nutriční terapeutka.

Jak na vysoký cholesterol?

Poradí vám nová moderní brožura plná praktických doporučení.

Vyšel nový Zpravodaj FH!

Přečtěte si nové číslo Zpravodaje FH. Otevřít

Češi vnímají rizika vysokého cholesterolu

Češi bohužel stále podceňují důležitost prevence a svým hladinám cholesterolu v krvi nevěnují tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Hodně Čechů si také nesprávně myslí, že hladiny cholesterolu nelze ovlivnit. Vyplývá to z jarního průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou společnost pro aterosklerózu (ČSAT).

Lomitapid stažen z evropského trhu

Společnost Aegerion 20. července oficiálně oznámila stažení lomitapidu z evropského trhu. Lomitapid je hypolipidemikum indikované k léčbě pacientů s homozygotní familiární hypercholesterolemií. Lékaři jej pro své pacienty dosud mohli získávat pouze na základě tzv. paragrafu 16 Zákona o veřejném zdravotním pojištění.